STIGE

client: VOX

production: 2018

 

„Climbing, crawling and conquering unknown territories – this is how kids learn and discover their surroundings. Older children create their own worlds and want to decide on what these worlds look like. Stige is a collection of modular furniture which allows them to build their first custom-made place.” (VOX materials) Stige is a collection of modular furniture that allows to build a fully adapter space. The set focuses on a bed and a desk, wich thanks to the ladders attached, allow you to freely arrange and change the space and functions. A large selection of accessories give you possibility to adjust your place exactly to your needs and preferences.

 

Stige to kolekcja modułowych mebli, która umożliwia użytkownikowi budowanie, w pełni dopasowanego do siebie miejsca. Zestaw koncentruje się na łóżku i biurku, które dzięki dołączonym do nich drabinkom pozwalają dowolnie aranżować i swobodnie zmieniać przestrzeń oraz funkcje. Duży wybór akcesoriów pozwala na dopasowanie miejsca dokładnie do swoich potrzeb i upodobań.

Przestrzeń do przechowywania może być budowana w dowolny sposób dzięki modułowym „klockom”. Różne funkcje i kolory modułów umożliwiają tworzenie przestrzeni według indywidualnych potrzeb i upodobań. Po za bryłami z klasycznymi szufladami i półkami dostępne są również moduły z jeżdżącymi kontenerkami - pozwalające na łatwy dostęp i szybkie sprzątanie.